Тим Заштитника грађана у обављању послова Националног механизма за превенцију тортуре (НПМ) обавио је јуна 2022. године ненајављену посету Полицијској управи у Краљеву и посетио седиште полицијске управе и полицијску станицу у Рашкој.
Полицијска управа Краљево је обавестила НПМ о поступању по препорукама из Извештаја о посети, односно да је наложено полицијским службеницима да у записнике о задржавању лица уносе податке о томе када је члан породице или друго блиско лице обавештено о његовом лишењу слободе, као и све податке од значаја за приступ задржаног лица браниоцу.
Такође НПМ је обавештен да је у ПС Рашка извршено кречење просторије за задржавање и да је на видном месту исте постављено обавештење да је под видео надзором, као и да ће се адаптацији просторије приступити пошто потребни радови буду обухваћени Планом набавки Министарства унутрашњих послова за 2023. годину.
Заменица заштитника грађана др Наташа Тањевић учествовала је 27. октобра 2022. године на регионалној конференцији под називом „Цивилни сектор у заштити менталног здравља“, која је организована у Београду од стране Caritas Србије, у оквиру регионалног пројекта SOCIETIES који финансира Европска унија. На конференцији је присуствовао велики број представника цивилног сектора из региона и установа које се баве менталним здрављем, који су разменили искуства и праксе у вези са развојем служби за заштиту менталног здравља у заједници у својим земљама и улози цивилног сектора у заштити менталног здравља.
Др Тањевић је током излагања на тему „Заштита менталног здравља је питање људских права“, представила активности Заштитника грађана које су усмерене на унапређење положаја особа са менталним сметњама, а посебно налазе и препоруке Националног механизма за превенцију тортуре из извештаја о посетама психијатријским установама и установама социјалне заштите домског типа. У оквиру закључка истакла је да је неопходно без одлагања развити мрежу служби за заштиту менталног здравља у заједници које ће пружати свеобухватну заштиту менталног здравља, уз најмање могуће рестрикције и што ближе породици, кадровски оснажити постојеће специјализоване службе при здравственим установама, обезбедити континуирану едукацију запослених у области менталног здравља повећати број специјалиста дечје и адолесцентне психијатрије, развити службе за превенцију и лечење деце и младих са болестима зависности, којима услуге заштите менталног здравља морају бити једнако доступне и квалитетне и унапредити збрињавање и лечење старијих особа с менталним поремећајима.
Она је указала и на потребу за подизањем свести о значају менталног здравља и улагања у реформе у области менталног здравља, мултисекторску сарадњу, као и повезивање удружења, стручњака и институција на локалном нивоу на промоцији менталног здравља и борби против стигматизације.
Заштитник грађана ће наставити да прати и подржава све активности организација на пољу менталног здравља које пружају помоћ особама са менталним тешкоћама и њиховим породицама, и у том смислу реализација пројеката Caritas-а је веома значајна за социјалну инклузију особа са менталним и интелектуалним тешкоћама и процес деинституционализације, рекла је заменица заштитника грађана др Наташа Тањевић.
Заштитник грађана у обављању послова Националног механизма за превенцију тортуре (НПМ) је 25. октобра 2022. године обавио надзор над принудним удаљењем држављанина Авганистана. Он је неколико дана провео у Прихватилишту за странце у Димитровграду, одакле је спроведен на Гранични прелаз Градина - Калотина.
Од полицијских службеника су прибављени подаци о поступању према странцу, извршен је увид у документацију која се о њему води у прихватилишту и обављен је ненадзирани разговор са њим. Такође, пратили смо процедуре отпуста из прихватилишта, укрцавања у службено возило, превоза до граничног прелаза и предаје службеницима Републике Бугарске. И овом приликом нам је подршку пружио преводилац којег нам је обезбедио Високи комесаријат Уједињених нација за избеглице (УНХЦР).
Сарадња са полицијским службеницима током надзора је као и до сада била професионална.
Заштитник грађана у обављању послова Националног механизма за превенцију тортуре (НПМ) је 24. и 25. октобра обавио посете полицијским станицама које су у саставу Полицијске управе у Пироту: ПС Димитровград и ПС Бела Паланка. Обе посете су биле ненајављене, а посета ПС Димитровград је обављена током ноћи. У тиму НПМ-а су били представник Заштитника грађана и представница удружења Кликактив – Центра за развој социјалних политика.
Током тих посета НПМ је контролисао поступање полицијских службеника у вези са остваривањем основних права задржаних лица, која су уједно и заштитне мере од злостављања: право на приступ лекару и адвокату, право да о свом лишењу слободе обавесте блиску особу и начину на који се доведена и задржана лица информишу о својим правима. Са полицијским службеницима тим НПМ-а разговарао је о начину остваривања права задржаних и извршио увид у предмете о задржавању лица. Такође, обишао је просторије за задржавање како би проверио услове боравка у њима. Током посета нису затечена задржана лица.
Сарадња са полицијским службеницима била је професионална.